BMZ Socket D38999 Contact (Size 8) for LMR-240-75 Cable
P/N: SF9811-60003
Products specifications
Attribute name Attribute value
RF Series BMZ
Gender Socket
Coupling Push-on
Mounting Type D38999 Series I, III and IV
Style Size 8
Orientation (Body) Straight
Cable Type LMR-240-75
Finish Passivated
Electrical
Frequency 2.15 GHz
Impedance 75 ohms
Shielding Effectiveness ≥ -80 dB
Dielectric withstanding Voltage 1000 VRMS
Mechanical
Mating Cycles 500
Insertion Force 0.75 lbs
Withdrawal Force 0.13 lbs
Environmental
Temperature Rating -65°C to +165°C
Vibration MIL-STD-202, Method 204, Condition D
Corrosion (salt spray) MIL-STD-202, Method 101, Condition B
Shock MIL-STD-202, Method 213, Condition I
Thermal Shock MIL-STD-202, Method 107, Condition B
Moisture Resistance MIL-STD-202, Method 106, Less Step 7B
EU RoHS Directive 2011/65/EU Yes, w/ Exemption 6C
EU REACH Regulation (EC) No. 1907/2006 SVHC > Threshold
These products contain one or more EU REACH Substances of Very High Concern (SVHC) > 0.1% by weight (1000 ppm). Details related to the SVHC are displayed.
REACH SVHC: LEAD, CAS #: 7439-92-1, PPM: 30000
CE / UKCA Not Yet Reviewed
Please contact our compliance team for more information.
Please contact compliance@svmicro.com for any Compliance or Environmental related questions.
Last Update: 5/13/2026 1:09:55 AM
Spinning Wheel; Your Submission is Loading
Contact Us
How can we help?
Products specifications
Attribute name Attribute value
RF Series BMZ
Gender Socket
Coupling Push-on
Style Size 8
Orientation (Body) Straight
Cable Type LMR-240-75
Finish Passivated
Electrical
Frequency 2.15 GHz
Impedance 75 ohms
Mechanical
Mating Cycles 500
Insertion Force 0.75 lbs
Withdrawal Force 0.13 lbs
Environmental